Närsjukvården Halland

Nu har du som sjuksköterska möjlighet att göra en värdefull insats hos oss på Smittspårningsenheten i Halland i syfte att bromsa spridningen av coronaviruset.

Region Halland har organiserat en smittspårningsenhet vid Pandemimottagningen i Halland. Mottagningen är bemannad med sjuksköterskor och läkare.

Som sjuksköterska hos oss är ditt uppdrag att utföra mer omfattande smittspårningar och fungera som stöd i frågor som rör smittspårning. Du kommer att kontakta de personer som har testats positivt för coronaviruset och i dialog kartlägga samt spåra smittvägar.

Du kommer även bistå med information och kvalitetssäkrade råd om förhållningssätt för att minska risken att sprida smittan vidare.

Ditt arbete med smittspårning och rådgivning sker över telefon. Vi arbetar i digitalt smittspårningssystem enligt Folkhälsomyndighetens regelverk. Du kommer inte att arbeta kliniskt.
Möjlighet till att jobba hemifrån till viss del.

Om dig

Du som söker är legitimerad sjuksköterska. Du har god datorvana, erfarenhet av journalsystemet VAS är önskvärt.

Du är serviceinriktad och självständig i ditt sätt att arbeta och har en utvecklad förmåga att lyhört bemöta alla människor. Du är trygg och bekväm i din roll som sjuksköterska. Du är mån om och har förmågan att anpassa din kommunikation och information till de du har kontakt med.


Varmt välkommen med din ansökan!

I denna rekrytering tillämpar vi löpande urval och intervjuer under ansökningstiden. 

Anställningsform Tidsbegränsad anställning
Anställningens omfattning Heltid/Deltid
Tillträde Enligt överenskommelse
Löneform Månadslön
Sysselsättningsgrad Enligt överenskommelse t.o.m. 2022-08-31
Ort Halmstad eller Varberg
Län Hallands län
Land Sverige
Referensnummer 2021/1236
Kontakt
  • Lena Petersson, verksamhetschef, 072-385 13 34

Tillbaka till lediga jobb