Vi söker dig som vill arbeta heltid eller deltid hos oss och vara med att utveckla och växa tillsammans med vårt härliga gäng i Kungsbacka, där fokus ligger på kvalitét för ögonsjukvården i Halland.
Som ögonläkare på ögonmottagningen i Kungsbacka behöver du ha en bred kompetens inom allmän oftalmologi vid sidan av ditt specialområde som är inom glaukom eller retina. Här kommer du arbeta teambaserat tillsammans med ögonsjuksköterskor, undersköterskor och optiker.
I arbetet ingår mottagningsarbete och sedervanliga administrativa arbetsuppgifter som journalföring, granskning av bilder, sjukintyg och receptförskrivning.
Tjänstgöringsgraden bestämmer vi tillsammans och arbetstiderna är förlagda vardagar under dagtid.
Ögonkliniken Halland har tre utbudspunkter med mottagningar i Kungsbacka, Varberg och Halmstad.
Mottagningen i Kungsbacka växer och så även uppdraget till våra Halländska invånare inom specialiserad ögonvård och vi behöver bli fler och stärka upp läkarbemanningen till vår fina mottagning.
På mottagningen arbetar idag flera yrkeskategorier tätt tillsammans då vi är en mindre enhet. Här finns hög kompetens hos våra läkare, ögonsjuksköterskor, undersköterskor, optiker, och medicinska sekreterare. Detta bidrar till en fin och nära relation mellan alla yrkesgrupper vilket i sin tur bidrar till ett gott och utvecklande arbetsklimat.
Självklart arbetar vi aktivt med förbättringsarbeten både lokalt på mottagningen men också som helhet på ögonkliniken Halland. Här vill vi att du ska vara med oss i vårt fortsatta arbete framåt för att vi skall bli ännu bättre!
Kungsbacka ögonmottagning kommer erbjuda gråstarrsoperationer i fräscha ombyggda lokaler med en modern tillhörande maskinpark. I de nya lokalerna kommer också injektionsverksamhet samt polikliniska operationer att hålla till.
Vi söker dig som är specialistläkare eller överläkare med engagemang och några års erfarenhet inom allmän oftalmologi.
Du behöver vara trygg i din yrkesroll och flexibel för att kunna arbeta både teambaserat men också till vis del självständigt. Du behöver kunna förhålla dig till ögonkliniken Halland och mottagningens väl fungerande arbetssätt och rutiner, ha vilja och drivkraft att se utvecklingspotential både på kort och lång sikt.
För att trivas i rollen behöver du tycka om att arbeta i team och du ser det som en självklarhet med ett gott bemötande mot patienter. Det är därför viktigt att du är kommunikativ och har god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på svenska. Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet.
Varmt välkommen med din ansökan!
I denna rekrytering tillämpar vi löpande urval och intervjuer, vilket innebär att du kan komma att kallas på intervju innan sista ansökningsdag. Vi ser fram emot din ansökan!
För oss är det viktigt att du ska trivas och utvecklas i ditt arbete.
Läs mer om vilka förmåner vi kan erbjuda dig som anställd.
Anställningsform | Tillsvidareanställning |
---|---|
Anställningens omfattning | Heltid |
Tillträde | Enligt överenskommelse |
Löneform | Månadslön |
Antal lediga befattningar | 1 |
Sysselsättningsgrad | Tjänstgöringsgrad kan diskuteras |
Ort | Kungsbacka |
Län | Hallands län |
Land | Sverige |
Referensnummer | 2025/506 |
Kontakt |
|
Facklig företrädare |
|
Publicerat | 2025-05-15 |
Sista ansökningsdag | 2025-06-05 |